понедельник, 7 мая 2018 г.

«Барвиста писанка»



Яєчко — розмальоване, барвисте,
Ним тішиться і старець, і дитя,
Творіння рук людських, святе і чисте,
Маленький символ нашого життя.

Творіння Божої краси у мить натхнення,
Весна... Великдень... Боже Воскресіння...
І писанка, як серця одкровення,
Як Боже й людське трепетне творіння…

                                                                      Надія Кметюк

   Мудрі люди кажуть: "У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки". Кожна писанка - це ніби маленький світ. Тут і небо із зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і трибанні церкви - усе це вималюване у певному порядку для того, аби підтримати лад та рівновагу у нашому світі.
     Історія писанок , як символу весняного відродження природи,  сягає у далеке минуле і пов'язана з ритуалом весняного відродження на землі. Перетворювати звичайне куряче яйце на чарівну писанку за старих часів уміла кожна слов'янська жінка. Хранителька домашнього вогнища повинна була з року в рік «оновлювати світ». Для цієї святої справи їй, окрім яєць, потрібні були: непочата вода, непочатий вогонь, нові горщики, нова полотняна серветка, бджолиний віск, свічка, фарби, розламана надвоє кісточка-вилка, узята з півнячих грудок.
    Непочатий вогонь добував господар сім'ї, непочату воду господиня брала опівночі з семи джерел. Фарби добували з пелюсток квітів, кори, коріння і листя дерев. Узор майстрині не вигадували, а списували з торішніх писанок - з року в рік, від бабусь-прабабусь. А до предметів, причетних до приготування писанок, ніхто, окрім самої господині, не смів навіть торкатися.
     Так писали писанки наші далекі предкині, наші прабабусі. Ця традиція нараховує вже близько 8 тисяч років. Звичайно ж, з часом правила писання спростилися. Вода проста, кип'ячена, писанок - спеціально виготовлений у вигляді невеликої металевої воронки, а фарби беруться як «від Бога, так і від людей». Але традиція проминула всі труднощі і змогла вижити й донині.
        Про те, що існує чотири види розписаних яєць — крапанка, дряпанка, крашанка і писанка та про те, що кожен із цих видів має свою систему розпису дізналися вихованці старшої групи № 1Кіцманського ЗДО, 4 квітня,  напередодні свята Великодня , під час креатив-майстерки «Барвиста писанка», яку провели завідуюча Кіцманської районної дитячої  бібліотеки Алла Краснова разом з вихователем Факас Мариною Миколаївною.











      Діткам було дуже цікаво почути історію виникнення писанки. А ще більш захоплюючим було створення власної , цікавої та неповторної писанки. Використавши пінопластові заготовки, говрофаний папір та декоративний скотч , діточки створили незвичайні , креативні писанки.
  Тож не цураймося своїх традицій та звичаїв , адже саме в них закладена душа нашого народу, мудрість віків і поколінь, сила і слава наших предків. Розповідаймо дітям про силу та красу писанки, щоб вони продовжили багатовікову традицію писанкарства.

Комментариев нет:

Отправить комментарий